Bimline! Megtervezzük Önnek!
construction-plans-drawing-tools-blueprints1.jpeg

BIMLine!
Megtervezzük
Lemodellezzük
Önnek!

Legjobb épületgépészeinkből álló csapatunk teszi lehetővé Önnek a mérnöki tevékenységek elvégzését. Egyedülálló minőség, 3D, ütközésmentes és kivitelezhető tervek, szuper csapat!


Amikor nem hívják meg a tervezőt a kivitelezésre

A kiviteli terv elkészítése még nem garancia a sikeres kivitelezésre. Gyakran csak akkor keresnek meg minket, amikor a munkálatok során problémák adódnak – ekkor azonban a megoldás már sokkal drágább.

Bár egy jól kidolgozott terv csökkenti a kockázatokat, tökéletes, ütközésmentes dokumentáció nem létezik. A kivitelezés során mindig felmerülhetnek módosítási igények, amelyek rendszerszintű problémát okozhatnak, ha nem megfelelően kezelik őket. A 3D-s modellezés (BIM) segíthet a hibák minimalizálásában, de a siker kulcsa a folyamatos szakmai kontroll és a szakszerű projektvezetés.

Sok esetben találkozunk azzal, hogy a kiviteli terveket elkészítjük, utána néma csend, majd csak akkor hívnak, amikor elakadtak a kivitelezésen, de akkor már sokkal drágábban lehet megoldani a helyzetet, mintha ott lettünk volna.

Azért ez így nem teljesen igaz. A tervdokumentáció átadása után általában jönnek kivitelezői észrevételek a versenyeztetés során. Bármilyen alapossággal is szeretnénk eljárni, 100%-ig pontos, ütközésmentes, tökéletesen kivitelezhető tervet nem lehet kiadni. A 3D-s modellezés, a BIM ebben segítségünkre lehet, mely a magasabb szoftver árak és a modellezés részletessége okán többletköltséget jelent egy klasszikus 2D-s tervezéshez képest. Hogy mit nyerünk vele, az a kivitelezésen derül ki. Pl. egy gépházi szerelésnél volt már olyan tapasztalatunk, hogy a kivitelező szerelte a gépházat a 3D-s terveink alapján, majd egy művezetés alkalmával félrehívott, és elmondta, hogyha nem készült volna modell, ő nem állt volna neki szerelni, mert szerinte nem fért volna el annyi minden a gépészeti helyiségben.

A probléma sokszor nem a kiviteli tervek minőségéből adódik, hanem a hozzá nem értő projektvezetésből. Senkit nem szeretnék megbántani ezzel, amit mi látunk, hogy beruházói oldal általában úgy van vele, hogy készült egy terv, azt odaadják a kivitelezőnek, így kell elkészíteni. Viszont, amint bármi változik, netán a kivitelező szeretne 1-1 betervezett terméket kiváltani, azt tervezőként validálni szükséges, mert rendszerszinten boríthatja a kivitelezést. Teljesség igénye nélkül ilyen anomáliák lehetnek elsősorban a gépek automatika rendszere, tömege, mérete, szervíztávolságai, zajszintje, és még sok más tulajdonság.

Erre szoktuk felajánlani a projekt levezetését, versenyeztetés során való részvételt, műszaki egyenértékűség felülvizsgálatát. Idősebb tervezőktől szoktam hallani, hogy régebben még volt tervezői művezetés, azt megrendelték a tervezőből, helyszíni ütközések esetén a tervező adott fedvénytervet, ami a lokális eltéréseket rögzítette, és megoldást nyújtott a változtatások minimális többletköltségen történő megvalósítására.

Más a helyzet akkor, ha a tervező hibázott, és kivitelezhetetlen, amit papírra vetett. Sajnos előfordul. Ilyen esetben díjmentesen vállaljuk a helyszíni megtekintést és a probléma megoldását fedvénytervekkel. Ez egyfajta jótállási kérdéskör a tervezőnél. Viszont az esetek többségében az szokott kiderülni, hogy a kivitelező másképp, más termékek használatával kívánja megvalósítani a szerelést.

Nem azt mondom, hogy nem szabad eltérni a tervtől, sőt, egy elképzelésre több jó megoldás is létezik. Viszont, ha jóváhagyás nélküli eltérést tapasztalunk, az nem a tervező felelőssége onnantól kezdve, hogy a kivitelező eltért a tervtől.

Ahhoz, hogy egy kivitelezés minimális többletköltséggel és időbeli csúszással megvalósuljon, célszerű igénybe venni a tervező művezetési és fedvényterv készítési szolgáltatásait. Mi ennek a díja? Tapasztalatunk szerint töredéke annak a kockázatnak, amit enélkül kell többlet vagy pótmunkára kifizetni. Hiszen modellben olcsóbb módosítani, mint helyszínen visszabontani, majd újraépíteni.

Összefoglalás

A tervek elkészítése után nem ér véget a tervező felelőssége – a kivitelezés közben folyamatos műszaki támogatásra van szükség.

A kivitelezők gyakran eltérnek a tervektől, ami önmagában nem gond, de az eltéréseket szakmailag validálni kell, hogy ne okozzanak rendszerszintű problémákat.

A 3D-s modellezés (BIM) előnyei vitathatatlanok, hiszen már a tervezési fázisban segíthet az ütközések elkerülésében, de a részletes modellezés költsége magasabb.

A legnagyobb problémát a nem megfelelő projektvezetés jelenti – ha nincs folyamatos szakmai kontroll, a kivitelezési eltérések és a későbbi problémák költsége jelentősen megnőhet.

A tervezői művezetés és fedvénytervek készítése nem extra költség, hanem megtérülő befektetés, hiszen a helyszíni módosítások és visszabontások mindig drágábbak, mint a tervben történő előzetes módosítások.

A tapasztalat azt mutatja, hogy egy projekt sikere nemcsak a kezdeti tervek precizitásán múlik, hanem azon is, hogy a kivitelezés során mennyire biztosítjuk a szakmai támogatást. Egy jól átgondolt, folyamatosan kontrollált projekt jelentősen csökkentheti a pótmunkák és a költségtúllépések kockázatát.

Hőszivattyúval a fenntarthatóbb és költséghatékonyabb hotelüzemeltetésért!

Egy 25 szobás, 3 szintes hotelt kellett új fűtési megoldással ellátnunk, mert a pelletkazánok üzemeltetése az évek során túl költségessé vált. Gáz nem volt elérhető, így alternatív megoldást kellett keresnünk. A megoldás? Hőszivattyús rásegítés, amely a fűtési szezon 85-90%-át kiváltja és a használati melegvíz termelését is teljesen átvette! A rezsiköltséget ~60%-kal sikerült csökkenteni, a beruházás pedig a napelemes rendszernek köszönhetően 5,5 év alatt megtérül. Részletek a projekt tapasztalatairól és a számokról cikkünkben:

Megkeresésünk tárgya egy 25 szobás, 3 szintes hotel volt. A megbízónk azzal a felvetéssel fordult hozzánk, hogy a jelenlegi pelletkazános fűtésrendszer tüzelőanyaga, a pellet, az elmúlt évek során annyira megdrágult, hogy kénytelenek alternatív megoldást keresni a fűtésre és a használati melegvíz előállításra. Gáz nem volt a helyszínen, pontosabban drágább megoldásként lehetett volna udvari gáztartályt telepíteni, de erről az első pillanatban láttuk, hogy drágább megoldás a jelenlegi pelletnél.

Ilyenkor az első dolgunk, hogy bekérjük a számlákat, fogyasztási adatokat, és az épület építészeti dokumentumait. Ha vannak épületgépészeti tervek az üzemelő rendszerekről, az külön segítség. Ha ezek tételesen nem állnak rendelkezésünkre, akkor fel kell mérnünk a hiányzó paramétereket.

A kapott dokumentumok és információk alapján mi már látunk lehetséges irányokat, de becslésekbe még nem tudunk bocsátkozni, az számítások nélkül könnyen félrevezető lenne. Olyan ez, mint egy orvosi diagnózis, vizsgálatra van szükség a részletes javaslattételhez.

Adtunk is egy ajánlatot tanulmányterv elkészítésére, mely a teljes beruházásnak utólag visszaszámolva elenyésző része volt. A tanulmányterv során felmértük részleteiben a fűtésrendszer hőtermelőit, hőleadóit, a napi melegvíz igényt, üzemeltetői tapasztalatok alapján a működési hőmérsékleteket is meg tudtuk becsülni. Ez utóbbi az egyik legfontosabb az alternatív hőtermelői megoldások terén, hiszen egy hőszivattyú nem feltétlenül tud olyan magas vízhőmérsékletet előállítani, ami egy radiátoros vagy egy magas hőmérsékletű fancoilos rendszerhez kellhet.

Megvizsgáltuk a lehetséges alternatívákat, és több lehetőség közül a hőszivattyús rásegítés jöhetett szóba.

Különösebb műszaki előképzettség nélkül is sejteni lehet, hogy enyhébb időben kevesebb fűtési teljesítmény szükséges a belső hőmérséklet eléréséhez. Illetve alacsonyabb fűtővíz hőmérséklet is elegendő. Tehát, ha úgy tűnik, teljes mértékben nem tudja egy hőszivattyús rendszer kiváltani pelletkazános fűtést, az év nagy részében kiválthatja azt. Ez számos tényezőtől függ, és a számítás kiadta, hogy az alacsony hőmérsékletű hőszivattyúk -2°C-ig képesek kiváltani a fűtést, ami a teljes, kb. 180 napos szezon 85-90%-át adja. Tehát lehetett optimalizálni, hogy a meglévő pelletkazánok maradjanak meg, csúcsteljesítményt adják le, amikor a leghidegebb van télen, a fűtési szezon nagy részében pedig hőszivattyúk segítsenek be. A használati melegvíz termelést teljes mértékben ki tudtuk váltani pellettüzelésről hőszivattyúra.

Előzetes becslések alapján a hőszivattyúval való kiegészítés teljes bekerülési költségét figyelembe véve aktuális rezsidíjakkal, 8,5 év megtérülési idő adódott volna, de a telephelyen üzemelt már egy túlméretezett napelemes rendszer, amely áramtermelése lehetővé tette, hogy részben erről üzemeljenek az újonnan telepítendő berendezések. Így lehetett tovább csökkenteni a megtérülési időt 5,5 évre. A rezsiköltséget nagyjából 60%-ra sikerült csökkenteni a magas hőmérsékletek okán. Alacsony hőmérsékletű fűtésrendszer, pl. padló, mennyezet vagy fan-coilos rendszernél még kevesebb energiaköltséget is ki lehetett volna hozni, de sajnos a radiátoros rendszer adottság volt a helyszínen.

A megbízónk elfogadta a beruházási javaslatot. Ezen a ponton akár vége is lehetett volna a munkánknak, azonban a kiviteli terv nélküli árajánlatok 29 és 47 MFt között szórtak. Felajánlottuk a kiviteli terv elkészítését. Ugyanis az a tapasztalatunk, hogy az árak ilyen mértékű szórása többnyire abból adódik, hogy a kivitelező nem tudja, pontosan mi a dolga. Márpedig, ha bizonytalanságot érez a megvalósításban, akkor a kockázatát többnyire felső becsléssel fogja beárazni, vagy a nem tisztán szerződött konstrukció miatt eleinte kedvezőbbnek tűnő ajánlatot ad, és pótmunkát fog elszámolni, ami, hogyha kivitelezés közben merül fel, már jóval drágább, mintha eredetileg is tudta volna teljeskörűen a feladatát. A kiviteli tervek hatására 35 MFt-ban sikerült megegyezniük a nyertes kivitelezővel. Eredeti becslésünk 32 MFt volt kiviteli tervek nélkül, és hozzá kell tennem, hogy a becslés és a kivitelezési árajánlatok között majdnem 1 év eltelt.

A kivitelezés sikeresen lezajlott, több alkalommal is tartottunk helyszíni eligazítást, tervezői művezetést, és a pótmunka mértéke mindössze kb. 500.000Ft volt. Kockázat mindig van egy kivitelezésben, a mértéke a kérdés. Kiviteli tervek, pontos költségvetés kiírás segíthetnek ezt minimalizálni. A rendszer megfelelően üzemel, és pár hónap elteltével már érzékelhető is a rezsi csökkenése.

Összefoglalás

  • Kihívás: A pelletkazánok üzemeltetése túl drágává vált, a gáztartály telepítése pedig még költségesebb lett volna.
  • Megoldás: Hőszivattyús rásegítés a fűtésben, teljes kiváltás a használati melegvíz termelésben.
  • Eredmények:

85-90%-ban kiváltotta a hőszivattyú a pelletfűtést az év során

60%-os rezsicsökkentés a hőszivattyús rendszerrel

Megtérülési idő: 8,5 évről 5,5 évre csökkent, hála a meglévő napelemes rendszernek

Beruházási költség: 35 MFt, mindössze 500.000 Ft pótmunkával

Pontos tervezés = kevesebb kockázat: a kezdeti ajánlatok 29-47 MFt között szórtak, a kiviteli tervekkel 35 MFt-ban sikerült megegyezni

A tanulság? Egy jól átgondolt, pontosan megtervezett rendszer hosszú távon jelentős költségcsökkentést eredményez. A kiviteli tervek és részletes számítások segítenek az optimális megoldás kiválasztásában, minimalizálva a kivitelezési kockázatokat és a rejtett költségeket.

Egy üzletközpont energiahatékonysági kihívásai – valóban a hőszigetelés a legjobb megoldás?

Egy 15.000 m²-es üzletközpont új tulajdonosa az épület műszaki állapotának felmérésére és hatékonyságnövelési lehetőségek vizsgálatára kért fel bennünket. A cél nemcsak az energiaköltségek csökkentése volt, hanem az üzembiztonság növelése és a bérlők számára optimális környezet biztosítása is.

A vizsgálat során számos lehetőséget elemeztünk: a tető hőszigetelésétől kezdve a világítás korszerűsítésén át a teljes épületgépészeti rendszer modernizálásáig. A legnagyobb energiamegtakarítási potenciált azonban nem a hőszigetelésben, hanem az épületgépészeti rendszerek modernizálásában találtuk meg.

De vajon mely beruházások térültek volna meg a leggyorsabban, és hol volt elengedhetetlen a fejlesztés az üzembiztonság érdekében?

Legutóbb egy Pest megyei város közelében lévő, műszaki szempontból “gazdátlannak” mondható üzletközpont épületgépészeti rendszereinek felmérésére és beruházási javaslattételre kértek fel bennünket.

Az épületegyüttesben 5 nagyobb üzlet található, a bérbeadott terület kb. 15.000 m2. A megkeresés oka tulajdonosváltás volt. Az új tulajdonos szerette volna kihozni az épületből a legtöbbet, felméretni a rendszereit, biztosítani a bérlői számára kedvezőbb és üzembiztos műszaki feltételeket.

Erre készítettünk egy 40 oldalas tanulmánytervet, melyben a lehetséges energetikai jellegű felújítási lehetőségeket részletezzük. A tanulmányterv során általában több pillérre fókuszálunk: energiafelhasználás csökkentése, zöld megoldások, melyek jellemzően támogathatóak, illetve figyelembe vesszük az állagvédelmi és üzembiztonsági kérdéseket is.

A projektben részt vett építész tervező is, első ötletként a tető hőszigetelése jött szóba, hiszen az épület 1998-ban épült, és perlitbeton hőszigetelése lényegesen rosszabb a mai anyagoknál. Megvizsgáltuk a lehetőséget, és mindössze 5% javulást eredményezett éves rezsi tekintetében. Ez kifejezetten alacsony érték, de abból adódik, hogy a hőveszteség nagy része a hatalmas üvegfelületeken jelentkezik. Ezek cseréje szintén kevés rezsicsökkenéssel járt volna. Nem szabad általánosítani a szerkezetek hőszigetelésénél vagy az üvegezés cseréjénél, ebben a konkrét esetben, mivel az épület geometriája a “kockától”, melynek a legkisebb a lehűlő felülete, nagymértékben eltér. Ez adja elsősorban az alacsony megtérülést. Mindazonáltal felhívtuk a figyelmet, hogy állagvédelmi szempontból érdemes a tetőhöz hozzányúlni, annak vízszigetelését felülvizsgálni a beázások elkerülése érdekében. Ha a vízszigetelést cserélni kell, az már olymértékű költség önmagában, hogy egyúttal a hőszigetelés is megfontolandó.

A belső terek világítása neon fénycsövekkel volt megvalósítva. Ez az egyik legköltségesebb üzemeltetésű világítás, cseréje dimmelhető LED-es fényforrásokra 13%-os megtakarítást eredményezett a teljes elektromos áram fogyasztásban. A világításra szánt elektromos energia tekintetében ez még magasabb érték, de jelen esetben nem volt külön mérés erre, a teljes áramfogyasztáshoz hozzátartozott a folyadékhűtő és légkezelő berendezések igénye is. A beruházás 12 év alatt térül meg önmagában, de ez valójában kevesebb lesz, ugyanis a jelenlegi rossz hatásfokú neon lámpatestek melegedése jelentősen hozzájárul a hűtőgépek teljesítményéhez. Modern LED-es megoldással a hűtési energiafogyasztás is csökkenthető.

Következett az épületgépészeti rendszerek felülvizsgálata. Itt találtuk meg a legnagyobb energiafogyasztókat, melyek modernizálásával a legtöbb energiát lehet megtakarítani. 1998-ban telepített, több alkalommal javított légkezelő, folyadékhűtő és kazán berendezések biztosították nagymértékben a légfűtéses-hűtéses rendszer téli meleg vagy nyári hideg befújt levegőjét. Ami először feltűnt, hogy a légkezelő berendezések légbeszívó oldalán kb. 5%-ig volt nyitva a zsalu. Az állandó fordulatszámú ventilátorok okán ugyanis így tudták szabályozni a befújt légmennyiséget. Ez a szabályozás igencsak pazarló, feleslegesen dolgozik a ventilátor, de szabályozni nem lehet. Ventilátor cserét javasoltunk, mely 13% teljes rezsi csökkenést eredményezett volna, mindössze 3 éves megtérüléssel. Ezt, ha átszámoljuk banki kamatra, akkor egy 33%-os befektetésnek felel meg.

A kazáncserének sok értelmét nem láttuk, nem a legmodernebb, de nem is a legrégebbi berendezések voltak beépítve. A keringtető rendszer beszabályozásában, szivattyúinak cseréjében annál több potenciál volt. Ha beszabályozzuk a rendszert néhány szelep beépítésével, azaz, beállítjuk, melyik ágon pontosan mennyi víz keringjen, netán maga a szivattyú is hőigény jelentkezése esetén mozgatja csak meg a fűtővizet, akkor ez a teljes energiafogyasztás 1%-át takarította volna meg, de az épületegyüttes méretéhez képest alacsony beruházás 7,4 éves megtérülésre adódott.

Megvizsgáltuk az egyik leginkább égető kérdéskört. A folyadékhűtők ugyanis a telepítés évében még R22 freon hűtőközeggel üzemelnek, mely ma már nem forgalmazható. Tehát, ha ezek a berendezések meghibásodnak, a hűtőközeg elszivárog, nem pótolható, nem javítható. A megtérülés itt nem volt értelmezhető, ugyan 27%-os rezsicsökkenést eredményezett volna modern berendezések használata, ugyanakkor a beruházási költség oly mértékű, hogy 24 év alatt térülne meg. Azonban itt nem szabad kizárólag a pénzügyi megtérülést nézni, kockázatot jelent üzembiztonsági szempontból a 26 éves berendezések megtartása.

Egy régi épület megvásárlásakor tehát sokrétűen érdemes vizsgálni az energia csökkentő beruházási lehetőségeket. A triviálisnak tűnő megoldások nem mindig hozzák a várt eredményt és hosszútávon fontos látni, hogy az épület mely elemei, berendezései milyen karbantartási igénnyel járnak. Jelentős gazdasági kieséssel jár az is, ha a bérlő egy hűtőgép meghibásodása és hónapokkal későbbi javítása okán felmondja a bérleti szerződést. Ilyen és ezekhez hasonló kockázatoktól igyekszünk megóvni ügyfeleinket, becsléseket, javaslatokat készítünk számukra, és, ha bármelyiket meg kívánják valósítani, kiviteli tervek elkészítésével és kivitelezés közbeni műszaki támogatással rendelkezésre állunk.

Összefoglalás

A 15.000 m²-es üzletközpont felmérése során számos energiahatékonysági fejlesztési lehetőséget vizsgáltunk meg, de nem minden beruházás eredményezett volna megtérülő megtakarítást. Az alábbi kulcsfontosságú tanulságok születtek:

• Tető hőszigetelés: Mindössze 5%-os rezsicsökkenést eredményezett volna, így önmagában nem volt gazdaságos. Azonban állagvédelmi szempontból a vízszigetelés felülvizsgálata szükséges lehet.

• LED világításra váltás: A neon fénycsövek dimmelhető LED-ekre cserélése 13%-os energiamegtakarítást hozott volna. A megtérülési idő 12 év, de a hűtési költségek csökkenésével ez tovább rövidülhet.

• Ventilátorok cseréje: Az egyik leghatékonyabb beruházás. Az elavult rendszerek cseréje 13%-os energiacsökkenést jelentett volna, mindössze 3 éves megtérülési idővel.

• Folyadékhűtők cseréje: Bár 27%-os energiamegtakarítást eredményezne, a beruházási költség miatt a megtérülési idő 24 év lenne. Azonban ez nem csupán pénzügyi, hanem üzembiztonsági kérdés is, hiszen a jelenlegi berendezések nem javíthatók.

• Fűtési rendszer beszabályozása: Az épület fűtési rendszerének optimalizálása 1%-os energiacsökkentést hozott volna, de a beruházási költség alacsony, így 7,4 éves megtérülési idővel is érdemes lehet megvalósítani.

A projekt egyik legfontosabb tanulsága, hogy az energiahatékonysági beruházások sikeressége nem mindig a megszokott megoldásokon múlik. Az átgondolt épületgépészeti optimalizálás sok esetben nagyobb megtakarítást hozhat, mint a klasszikus szerkezeti fejlesztések. Egy régi épület modernizálásakor nemcsak az energiafelhasználást kell szem előtt tartani, hanem az üzemeltetési kockázatokat és a bérlői elégedettséget is.

Wellness Létesítmények Épületgépészeti Tanácsadása

Optimalizáljuk rendszereit a kényelem és energiahatékonyság érdekében

Számos ügyfélnél sikerült már energiamegtakarítási célú beruházást javasolni, most a wellness- és medencegépészeti területet célozzuk meg. Tapasztaljuk ezen a területen, hogy az energiahatékonyság másodlagos szempont szokott lenni tervezés során, így könnyen lehet, hogy a meglévő vízmelegítő rendszerek több energiát fogyasztanak, mint amennyi modern hőtermelő berendezésekkel elérhető lenne.

Eddig úgy gondoltuk, hogy ez azért van így, mert lényegesen költségesebb egy-egy akár hőszivattyús vízmelegítő rendszer kiépítése, de rájöttünk, hogy a tervezési diszciplínák közti kommunikációs hiány okozza a kevésbé energiahatékony rendszerek kialakítását. Több uszodatechnológiai tervet átolvasva tapasztaljuk, hogy egyik sem tér ki a víz felmelegítésének pontos energiaigényére, illetve hőfokok tekintetében szükségtelenül magas hőmérsékletekkel dolgoznak. Az épületgépész tervező, aki a hőtermelőt választja hozzá, kérdés nélkül elfogadja az uszodatechnológus előírásait.

Mi feltettük a kérdést: tényleg szükséges a 60-65°C-os fűtővíz ahhoz, hogy a medence vize 28°C-os legyen? Úgy látjuk, hogy alacsonyabb hőmérséklet is megfelelhet jól méretezett rendszer esetében. És ebben rejlik az energiahatékonyság, hogy 45°C-os vizet már hőszivattyú is képes előállítani.

Küldetésünk, hogy megtaláljuk a megfelelő energiahatékonysági megoldást, mely gyorsan megtérül, és hosszútávon fenntartható energiaköltséget eredményez.

Rendszeráttekintés

Olyan helyeken, ahol nem áll rendelkezésre termálvíz, vagy csak részlegesen elérhető, esetleg nem megfelelő hőmérsékletű, érdemes megvizsgálni a teljes medencevizet felfűtő rendszert, nem csupán a fűtőberendezést.

A medencevíz felfűtésének energiaigényét több dolog befolyásolja:

  • milyen hőmérsékletű vizet szeretnénk előállítani a medencében - ezen többnyire nem tudunk változtatni, hiszen ez a célja az egész létesítménynek
  • milyen hőmérsékletű vízzel fűtik fel a medencevizet - ha ezt alacsonyabbra szeretnénk venni, akkor át kell nézni a komplett keringtető rendszert, ugyanis ha csak telepítünk egy hőszivattyút az nem feltétlenül lesz alkalmas a felfűtő rendszerhez
  • használati idő figyelembe vétele: ha egy uszoda vagy wellness nyitvatartási ideje nem 24 órás, akkor érdemes a felfűtést nem teljes napra üzemeltetni, hanem olyan időprogrammal, hogy a nyitás idejében legyen megfelelő a vízhőmérséklet
  • a medencevíz hőveszteségének kb. 60%-a megy el a szerkezeten keresztüli lehűléssel - így, ha lehetséges és hozzáférhető a medence fala és alja, érdemes hőszigetelni
  • maradék 40%-kal a vízpárolgás hűtő hatását kell ellensúlyozni - érdemes lehet takarni a vízfelszínt használati időn kívül

További javaslatok az ilyen helyeken működő rendszerek összekapcsolására:

  • ha van központi hűtési rendszer az épületben (hotel vagy wellnessközpont esetén releváns lehet), akkor egy víz-víz hőszivattyú tökéletes megoldás arra, hogy az egyik oldalán fel kell fűtenie a medencevizet, másik oldalán pedig le kell hűtenie a hűtővizet
  • az uszodai, wellness légtechnika általában légszárításra optimalizált légkezelés, melyhez szintén hűtővíz szükséges, így az ebből kinyert hőt is lehet a medence vizében hasznosítani

Ez csak néhány szempont az energiamegtakarítási lehetőségek közül. Személyre szabott tanácsadásért lépjen kapcsolatba velünk!

Tanácsadási folyamat lépései

Az épületgépészeti tanácsadási szolgáltatásunk során fontosnak tartjuk, hogy ügyfeleink számára átlátható és célzott folyamatot kínáljunk, amely igazodik a wellness létesítmények egyedi igényeihez. Lépésről lépésre támogatjuk ügyfeleinket a rendszer áttekintésétől a megvalósításig, biztosítva, hogy az optimális és energiahatékony megoldások valósuljanak meg.

1. Ingyenes első helyszíni megtekintés

Az első alkalom során ingyenes helyszíni látogatást kínálunk, amely lehetőséget biztosít a létesítmény környezetének és rendszerének gyors áttekintésére. Ez az alkalom arra szolgál, hogy megismerjük az ügyfél céljait, kihívásait, és meghatározzuk azokat a főbb területeket, amelyek energiahatékonysági és komfortjavítási lehetőségeket kínálnak. Az ingyenes konzultáció időtartama korlátozott, így a fókusz a lényegi kérdések feltérképezésén van.

2. Fizetett részletes tanácsadás

A részletes tanácsadás során alapos adatgyűjtést és elemzést végzünk, amely kiterjed a közüzemi számlák, fogyasztási adatok és a létesítmény gépészeti rendszereinek részletes vizsgálatára. Az energetikai auditunk célja, hogy pontos képet kapjunk a jelenlegi fogyasztási szokásokról és költségeloszlásról, így konkrét, személyre szabott javaslatokkal tudunk szolgálni a megtakarítások és a hatékonyság növelése érdekében. Javaslataink a fűtési-hűtési rendszerek korszerűsítésére és a szellőztetés optimalizálására is kiterjednek.

3. Kivitelezési támogatás

Amennyiben az ügyfél úgy dönt, hogy a javasolt fejlesztéseket megvalósítja, a kivitelezés során is támogatást nyújtunk. Ez a lépés magában foglalja a projekt menedzsmentet, a tervek elkészítését, a kivitelezés nyomon követését, valamint a szükséges szakmai tanácsadást, hogy a folyamat zökkenőmentesen és hatékonyan haladjon. Rendszeres helyszíni látogatásainkkal és szakértői konzultációnkkal biztosítjuk, hogy minden a tervek szerint valósuljon meg, garantálva a legjobb minőséget és az optimális működést.

 

A folyamatunk így biztosítja, hogy az ügyfél teljes körű támogatást kap a tanácsadástól a megvalósításig, miközben a legfontosabb célokra, a kényelmes és fenntartható működésre összpontosítunk.

 

Kapcsolatfelvétel és Következő Lépések

Emelje új szintre wellness létesítménye energiahatékonyságát és kényelmét! Tanácsadási szolgáltatásunkkal a kezdeti felméréstől a megvalósításig támogatjuk, hogy a legjobb eredményeket érje el. Az alábbi lépések segítenek abban, hogy gyorsan elindulhasson az együttműködés.

1. Kapcsolatfelvétel

Lépjen kapcsolatba velünk az alábbi elérhetőségek bármelyikén! Egyeztessünk egy gyors telefonos vagy online megbeszélést, ahol átbeszéljük az Ön igényeit és céljait.

Telefonszám: +36-20/996-64-62

E-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

Weboldal: www.bimline.hu

2. Ingyenes első helyszíni megtekintés

Foglaljon időpontot az ingyenes helyszíni látogatásra! Rövid áttekintést adunk a jelenlegi rendszerről, felmérjük a fejlesztési lehetőségeket, és válaszolunk minden kérdésére.

3. Egyedi ajánlatkészítés

Küldjön nekünk rövid igényfelmérést, és az első helyszíni látogatás után személyre szabott ajánlatot készítünk, amely magában foglalja a szolgáltatásaink részleteit és a várható eredményeket.

4. Kezdjük el!

Vágjunk bele! Foglaljon időpontot az ingyenes első konzultációra, és indítsuk el együtt a wellness létesítménye épületgépészeti fejlesztését!

Épületgépészeti tervezés fontossága

Az Épületgépészeti Tervezés Szerepe és Hasznossága Modern Épületekben

Az épületgépészeti tervezés olyan alapvető szerepet játszik a modern épületek kialakításában és működésében, amelyet gyakran könnyen figyelmen kívül hagyhatunk, pedig nélküle az épületek kényelme, hatékonysága és fenntarthatósága jelentősen csorbulna. Az épületgépészeti rendszerek tervezése és implementációja nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az épületek lakhatóak, munkavégzésre alkalmasak és energiatakarékosak legyenek. Ebben a cikkben további részleteket felfedünk az épületgépészeti tervezés fontosságáról és a hasznosságáról a modern építészetben.

Kényelem, Hatékonyság és Fenntarthatóság

Az épületgépészeti tervezés széleskörű területeket ölel fel az épületek működésének optimalizálásában. Nem csupán a fűtésről, hűtésről és szellőztetésről van szó, hanem ide tartozik a tiszta ivóvíz ellátó és a szennyvíz elvezető rendszer tervezése és kialakítása is. Ezek a rendszerek kulcsfontosságúak a mindennapi életben, és hozzájárulnak az épületek lakóinak egészségéhez és kényelméhez.

Az épületgépészeti rendszerek nem csak a komfortot és kényelmet szolgálják, hanem az energiahatékonyságot is elősegítik. Az okos hőszabályozás, a hatékony hűtési és fűtési rendszerek alkalmazása révén csökkenthető az energiafogyasztás, ami hosszú távon pénzt takaríthat meg az épület üzemeltetőinek, és hozzájárulhat a fenntartható energiagazdálkodáshoz.

Fenntarthatóság és Környezetvédelem

Az épületgépészeti tervezésnek kiemelkedő szerepe van a fenntarthatóság és a környezetvédelem terén is. Az energiafogyasztás csökkentése és a megújuló energiaforrások használata révén az épületgépészeti rendszerek hozzájárulnak az épületek környezeti terhelésének csökkentéséhez. Az újrahasznosításra és a fenntartható anyaghasználatra való ösztönzés által pedig csökkenthető az építési hulladék mennyisége.

Az alternatív energiaforrások, például a napenergia és a szélenergia integrálása az épületgépészeti rendszerekbe lehetővé teszi az épületek energiafüggetlenné tételét. Ez nem csak az épületek fenntarthatóságát növeli, hanem a teljes energiaellátási rendszerre is pozitív hatással van.

Biztonság és Megbízhatóság

Az épületgépészeti tervezés a biztonság és megbízhatóság terén is létfontosságú. Az ivóvíz és a szennyvíz kezelése, a tűzvédelmi rendszerek és az épületbiztonsági rendszerek mind részei az épületgépészeti tervezésnek. Az ilyen rendszerek hibás tervezése vagy kivitelezése súlyos veszélyt jelenthet az épületekben tartózkodókra és az ingatlanra.

A megfelelő épületgépészeti tervezés hozzájárul az építési projektek hatékony végrehajtásához is. A tervezési fázisban körültekintően kidolgozott tervek segítenek elkerülni a késedelmeket és a költségek megnövekedését a kivitelezés során.

Kockázatok Tervezés Nélkül

Fontos kiemelni, hogy a hiányos vagy nem megfelelő épületgépészeti tervezés komoly kockázatokat hordoz magában. Ha nincs megfelelően kidolgozott terv, akkor a kivitelezés során felmerülő problémák lassíthatják az építési folyamatot és növelhetik a költségeket. Emellett a rosszul működő rendszerek jelentősen ronthatják az épület komfortját és hatékonyságát, ami hosszú távon komoly problémákat okozhat az épület üzemeltetése során.

Összegzés

Az épületgépészeti tervezés kiemelkedő szerepet játszik a modern épületek kényelmének, hatékonyságának, fenntarthatóságának, biztonságának és megbízhatóságának biztosításában. Az épületgépészeti rendszerek tervezése során figyelembe veszik a kényelmi, hatékonysági és környezetvédelmi szempontokat, valamint a biztonságot. Az épületgépészeti tervezők munkája hozzájárul a fenntartható építészethez és a jobb életminőséghez.

Az ajánlatkéréshez kattintson az alábbi gombra, amely átvezeti Önt az űrlaphoz!

logo

Webdesign by: FRIK

© Copyright 2025. Minden jog fenntartva.

MINDEN HÉTKÖZNAP ÁLLUK
RENDELKEZÉSÉRE AZ ALÁBBI

ELÉRHETŐSÉGEINKEN

 E-mail

info@bimline.hu